neděle 25. dubna 2010

4. ARCHITEKTURA

Některé moaré na stavbách vznikají náhodně. Například obyčejná cihlová fasáda skrývá Interferenční obrazce. Také působením denního světla v exteriéru se může na plechové nebo skleněné ploše objevit náznak moaré.



Britská architektka a designérka Amanda Levete sklidila úspěch na loňském milánském veletrhu se svou speciální kolekcí Super Surface. Na různých výrobcích demonstrovala vlastnosti materiálu Corian a možná i budoucnost interiérů [5]. Čisté bílé plochy materiálu různým zkroucením a natočením vytváření moaré.

Zajímavé video s ukázkou kolekce Super Surface a rozhovor s autorkou: http://www.youtube.com/watch?v=WkG-Xx1dh5c&feature=player_embedded#!



Obr 2 Fotografie interiéru, který vytvořila Amanda Levete z materiálu Corian.
Zdroj: http://www.designmagazin.cz/interier/7618-levete-ukazala-budoucnost-v-serii-super-surfaces.html

Architekt Jesper Carlsen záměrně využil tapetu s moaré v interiéru galerie, vzniklo tak neuvěřitelně působivé umělecké dílo. Přestože používá pouze černou barvu, zvlněním stěny dostává jeho instalace prostor. Návštěvník galerie je vtáhnut do děje a pokud se bude po galerii procházet, získá nové a nové pohledy. V dalším díle využívá silného kontrastu barev - červené, zelené a modré, které skládá do rastru. Pokud divák přivře oči, barvy se spojí v jednu. Je to nejjednodušší princip, jak dosáhnout efektu pohybu, proměny, napětí. Je zajímavé také pozorovat ulici srz jednotlivá pole rastru. Každá barva má jinou atmosféru.



Obr 3 Ukázky realizací Jespera Carlsena.
Zdroj: http://www.jesper-carlsen.com/



Obr 4 Ukázky realizací Jespera Carlsena.
Zdroj: http://www.jesper-carlsen.com/


[5] KRYNEK,L.,O. Levete ukázala budoucnost v sérií Super Surfaces. Dostupný z WWW: http://www.designmagazin.cz/interier/7618-levete-ukazala-budoucnost-v-serii-super-surfaces.html

3. MALBA

Optickými klamy, moaré a dalšími hry s vzájemným působením křivek a čar bylo známo tzv. optické umění (z anglického optical art). Vzniklo v 50. letech 20. století. Používá poznatky z optiky a fyziologie, obrazy vyvolávají dojem pohybu, vibrace, vzdouvání obrazové plochy. Prvky, které se často v obrazech objevují jsou sítě, mřížkování, kmitání. Zpočátku jde o vyjádření iluzivního pohybu (optického) – dvojrozměrný obraz nebo grafika. Později umělci využívají pohyb mechanický (např. elektřinu) a vzniká tak další směr – kinetismus. Mezi nejznámější umělce patřil Victor Vasarely nebo Bridget Rileyová [4].



Obr 1 Slavné zebry Victora Vasarelyho.
Zdroj: http://www.vasarely.com/site/site.htm



Obr 2 Výběr děl autorky Bridget Rileyové.
Zdroj: http://www.artnet.com/artwork/426050015/424488681/bridget-riley-untitled-based-on-movement-in-squares.html


[4] VÁVRA,J. Od impresionismu k postmoderně – Dějiny vizuálního umění. Nakladatelství Olomouc, 2001. ISBN 80-7182-120-9.

2. TEXTIL

V minulosti byla látka se vzorem moaré velmi populární. Již v 18. století se z ní šily šaty, potahy na pohovky a byla symbolem pro kvalitu, stylu a jakési kouzelné vznešenosti. Látka je vytvořena zvláštní technikou překrývání vláken a je charakteristická nezaměnitelným efektem vodní hladiny. Protože žebrování obou vrstev vláken nikdy neleží přesně paralelně, vznikají na překříženích plochá lesklá místa. Posuv žebrování je zcela náhodný, vzor se proto neopakuje.

Ve 40. a 50. letech zaznamenaly moaré látky velký boom a i dnes se k nim vrací spoustu módních návrhářů [3].Existuje také nepravé moaré, kterého se dosáhne tzv. gaufrováním, to je ražení určitého vzoru (imitujícího moaré) na tkaninu za pomoci razicího a přítlačného válce.Nejčastěji se látky s moaré vzory používají na večerní slavností šaty, halenky kvůli dojmu třpytivosti, lesku. Nevýhodou je to ovšem pro fotografy a při televizním přenosu.



Obr 1 Šaty s moaré efektem od módní návrhářky Caroliny Herrery.
Zdroj: http://www.moda.sk



Obr 2 Šaty s moaré efektem od módního návrháře Paula Smitha.
Zdroj: http://www.moda.sk



Obr 3 Látka s pravým moaré.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Moireband.jpg



[3] MOSTÝNOVÁ,J. Vodný efekt moaré je nádherný, ale má aj svoje muchy.
Dostupný z WWW: http://www.moda.sk/Kategorie/Oblecenie_pre_zeny/20070827_Vodni_Efekt_Moare.html?action=detail&image=2&albumName=album2

1. ÚVOD

Moaré (z franc. moiré [muaré]) je rušivý efekt, který vzniká překrýváním nebo interferencí dvou pravidelných a jen málo odlišných rastrů.Vznikají tak zvláštní až nepochopitelné útvary. Interferenčních obrazec neboli moaré vzor může vzniknout náhodně např. pokazit kvalitu snímků zaznamenaných digitálním fotoaparátem. Vyskytuje se i v televizním vysílání - proto jsou pro vystoupení v televizi nevhodné oděvy s drobným vzorkem [1]. Naopak se ale takový jev může stát předmětem zkoumání a hry umělců. Výsledek je abstraktní, zajímavý, divák má pocit, že se něco děje. Využití moaré ve výtvarném umění otevírá novou cestu optických klamů, které člověka znepokojují, ale zároveň přitahují.



Fotografie

Moaré ve fotografii je většinou nežádoucí. Efekt moaré se objevuje při fotografování předmětů s pravidelnými vzory (např. s tenkými čarami nebo jemnými kostkovanými vzory). Způsobuje, že se na pořízených snímcích objevují neexistující vzory nebo barvy. Fotografové vědí, stačí změnit vzdálenost fotoaparátu od předmětu, při ručním zaostřování snímek slabě rozostřit nebo využít moderních technologií a v při úpravě v počítači použít filtr pro odstranění skvrn a moaré ("despeckle"/"demoire").



Obr 1 Zdroj: http://www.canon.cz/Support/Consumer_Products



Obr 2 Zdroj: http://www.canon.cz/Support/Consumer_Products

[1] Moaré. Dostupný z WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Moar%C3%A9
[2] DOČKAL, M. Steven Abbott + Autotype: jak zvládnout sítotiskové moaré.
Dostupný z WWW: http://www.strategie.cz/scripts/detail.php?id=282778